Naturel Bakkal


Natural food

Health from Nature

20 Mart 2011 Pazar

Mavi balina neyi yutabilir, neyi yutamazOldukça ilginç bir biçimde, bir mavi balinanın boğazı onun göbek deliğiyle (küçük bir yemek tabağı boyutunda) hemen hemen aynı çapa sahipken, kulak zarından (daha çok büyük bir yemek tabağı boyutunda) biraz daha küçüktür.

Mavi balinalar yılın sekiz ayı neredeyse hiçbir şey yemezler ama yaz aylarında neredeyse sürekli beslenerek günde 3 ton yemek yerler. Biyoloji derslerinden de hatırlayabileceğiniz gibi bu balinaların besinleri kril adlı küçük, pembe, karides benzeri kabuklu hayvanlardan oluşur; bu balina için bir ziyafettir. Kriller 100 bin tonun üzerinde bir ağırlığa sahip büyük yığınlar halinde balinanın önüne gelir.

Kril kelimesi Norveççedir. Flemenkçe kriel kelimesinden (yavru balık anlamına gelir ama günümüzde bücür ve önemsiz kişiler anlamında da kullanılır) gelir.

Bir mavi balinanın boğazının dar hattı, onun Yunus peygamberi yutmuş olamayacağı anlamına gelir. Bütün bir insanı yutacak kadar geniş boğazı olan tek balina ispermeçet balinasıdır ve bu balinanın midesinin sularındaki yoğun asit, içine giren birinin hayatta kalmasını imkansız kılar.

Mavi balinanın boğazının dışındaki her yeri büyüktür. 32 metrelik uzunluğuyla şimdiye kadar yaşamış en büyük hayvandır; en büyük dinozorun boyutunun üç katıdır ve 2 bin 700 insanın ağırlığına denktir.

Mavi balinanın dili bir filden daha ağırdır. Kalbi bir araba boyutundadır. Aynı zamanda tek bir hayvanın çıkarabilecği en yüksek sesi çıkarır. Düşük frekanstaki bir mırıltısı diğer balinalar tarafından 16 bin km uzaklıktan duyulabilir.

Kaynak: Cahillikler Kitabı (John Lloyd-John Mitchinson/NTV Yayınları)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Naturel Life Channel Doğa, Çevre, Ekoloji, Gıda , canlı yaşamı,Sağlıklı Yaşam, doğal, bitkisel,şifa,sağlık,hayvanlar,bitkiler