Naturel Bakkal


Natural food

Health from Nature

20 Mart 2011 Pazar

Lüt kaplumbağaları 3-4 yılda 7 bin km gidiyor

Soyu tükenmekte olan dev Lüt kaplumbağalarının 3-4 yılda 7 bin kilometre yol kat edebildiği ortaya çıktı.


Bilim adamları 14 yıl boyunca Kosta Rika’nın kuzeyindeki plajlarına gelen 46 dişi kaplumbağayı uydu aracılığıyla izledi. Araştırmacılar, bu kaplumbağaların ekim-martta Kosta Rika kıyısındaki 3 plajda yumurtladığını, daha sonra 500 gün yüzerek Galapagos adalarına ulaştığını, burada da bir süre beslenmek için kaldığını gördü.

Kaplumbağaların, yeniden yumurtlamak için Kosta Rika plajlarına dönmeden önce Güney Amerika’da bazı bölgelerini gezdiği de belirlendi.

ABD, Kosta Rika ve Fransa’daki 8 üniversite, enstitü ve merkezden bilim adamlarının katıldığı araştırmaya imza atanlardan Biyolog Rotney Piedra, La Nacion dergisine yaptığı açıklamada, Pasifik’teki rotalarını gösteren araştırmanın bu kaplumbağaların korunması için hayati önem taşıdığını belirtti.

Deniz yolculuklarının saptanmasına rağmen, son 20 yılda soyu yüzde 90 azalan bu hayvanların davranışları konusu halen karanlık.

1,3-1,70 metre büyüklüğündeki bu kaplumbağaların kiloları 500’e kadar ulaşabiliyor.


Olive ridleys nesting in Costa Rica
Photo credit: U.S. Fish and Wildlife Service

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Naturel Life Channel Doğa, Çevre, Ekoloji, Gıda , canlı yaşamı,Sağlıklı Yaşam, doğal, bitkisel,şifa,sağlık,hayvanlar,bitkiler