Naturel Bakkal


Natural food

Health from Nature

16 Mayıs 2012 Çarşamba

Zeytin ve Zeytinyağı Sağlık Mucizesi

Kanser ilacı olarak; Zeytin
Zeytinde kansere karşı etkili birçok maddenin yanı sıra A, D, E ve K vitaminleri de bulunuyor. Sindirim bozuklukları, safra kesesi hastalıkları, özellikle bağırsak kanseri ve kalp rahatsızlıklarında etkili olan zeytinden istenilen yararı alabilmek için acısını yemek, yağında ise rafine değil sızma olanını tercih etmek gerekiyor.


Yeni çağın mucize bitkisi olarak nitelendirilen ve kanser ilacı yapımında da kullanılan zeytinin sayısız faydalarından yararlanmak için doğal haliyle tüketilmesi gerekiyor. Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi ve Doğu Akdeniz Zeytin Birliği Başkanı Prof. Dr. Ömer Gezerel, Türkiye`de tüketimi düşük olan zeytinin insan sağlığı için bilinen birçok faydasının yanında halen keşfedilmeyi bekleyen çok sayıda özelliği bulunduğunu belirtti.

Yaşlanmayı geciktiriyor 
Zeytinde ve yapraklarında bulunan `oleuropein` adlı doğal maddenin özel bir ayrıştırma yöntemiyle tablet haline getirildiğini anlatan Gezerel, başta ABD olmak üzere birçok gelişmiş ülkede kansere karşı yapılan ilaçlarda kullanılan oleuropein zengini zeytinin, aynı zamanda hücreleri yenileme özelliğiyle yaşlanmanın etkilerini geciktiren mucizevi bir ürün olduğunu vurguladı. Batı ülkelerinde zeytinden yapılan tablet şeklindeki ilaçların antibiyotik gibi satılmakta olduğunu bildiren Gezerel, şöyle konuştu:

`İnsanları virüs, bakteri ve mantarların neden olduğu bazı hastalıklardan koruyan zeytinin, kansere karşı koruyucu özelliğe sahip olduğu daha önce yapılan araştırmalardan sonra ortaya çıktı. Bugün ABD`de zeytinden yapılan kanser ilacının 60 kapsülü 30 dolara satılıyor. Zeytinde kansere karşı etkili birçok maddenin yanı sıra A, D, E ve K vitaminleri bulunuyor. Sindirim bozuklukları, safra kesesi hastalıkları ve safra kesesi taşında, özellikle bağırsak kanseri ve kalp rahatsızlıklarında da zeytinin büyük yararları var.`

Kalp rahatsızlıklarına da faydalı
Bol miktarda zeytinyağı tüketildiği için dünyada kalp rahatsızlıklarının en az görüldüğü yerin Girit Adası olduğunu vurgulayan Gezerel, Girit`te kişi başına yılda 22 litre zeytinyağı tüketilirken, bu rakamın Türkiye`de kişi başına 800 gramda kaldığının altını çizdi. Zeytinden istenilen yararı alabilmek için acısını yemek, zeytinyağının ise rafinesini değil, doğal olanını tercih etmek gerektiğini vurgulayan Gezerel, şu bilgileri verdi:

Zeytinin sırrı acı tadındadır
`Zeytinin acısını almak için suda bekletilmesi çok yanlış bir davranıştır. Zeytinin faydalı özelliklerinin önemli bölümü bu acı tadında gizlidir. Ayrıca, gereken faydaları alabilmek için mutlaka rafine edilmemiş, sızma denilen doğal zeytinyağının tercih edilmesi gerekir. Çünkü rafine edildiğinde zeytindeki yararlı özelliklerin tamamı kaybolur.`

Doğanın doktoru; Zeytinyağı
2000`li yıllara doğru kulağınıza küpe olsun: Cankurtaranımız zeytinyağı, insan soyunun devamı için gelecek nesillere bırakacağımız en kıymetli hazine… Yarım yüzyıl aksini önerdikten sonra, günümüz tıp dünyasının çekişmeli ortamında dünya sağlık otoriteleri nihayet fikir birliğinde kesin kararlı: `Zeytinyağı yemek sadece yararlı değil, gerekli de!` `Zeytinyağı` yüksek tansiyon, kolesterol, damar sertliği, mide ve bağırsak ülserleri, romatizma, safra kesesi tembelliği, safra taşı, safra kanalı tıkanıklığı, karaciğer bozuklukları, kabızlık, kansızlık, gut hastalığı ve deri çatlamalarını başarı ile tedavi ediyor. Tıbbın taht kurduğu Amerika`da yılda 1000 ton olan zeytinyağı tüketimi, son 10 yılda 120.000 tona ulaşır mıydı başka türlü?* Zeytinyağının Faydaları

11 Nisan 1997 tarihinde yapılan İtalya Ulusal Araştırma Konseyi toplantısında beslenme uzmanları ve kardiyologlar, besleyici özelliği fazla olan ve vücuttaki yağların temel maddesini oluşturan zeytinyağının yararları hakkında açıklamalar yaptılar.

Bu toplantıda önemle üzerinde durulan noktalar ise:
- Sıvı yağ ve margarin gibi yararlı yağlar ısıtma ya da pişirme sırasında vücut için zararlı hale gelirler.
- Zeytinyağını, besin değerini kaybetmemesi için salataya yemeğe otururken ekleyin.
- Sıvı yağları karıştırmayın Bu, hem tatları acılaştırır hem de yağların erimesini engelleyerek vücut için zararlı oksidasyonlara neden olur.
- Biz de zeytinyağının birçok kaynakta yer alan ve kanıtlanan birkaç faydasını kısaca belirtebiliriz (Tabi sadece yararlarından bahsederken o haz veren lezzetini de unutmamak gerekiyor).
- Zeytinyağlarını insan sağlığında ve özellikle kalp ve damar hastalıklarından korunmada etkili olması, tekli, doymamış bir yağ olmasındandır.
- Kandaki HLD dediğimiz iyi huylu kolesterol düzeyini arttırır.
- LDL kolesterolü temizler. - Yağların içinde hazmedilmesi en kolay olan olduğu için sindirim kolaylığı sağlar.
- Çocuklarda beyin ve kemik gelişimini hızlandırır.
- E vitamini sayesinde yaşlanma etkilerini azaltma ve doku yenileme özelliği taşır.
- Kireçlenmeyi önlemede büyük rol oynar.
- Cansız saçların kuvvetlenmesini sağlar.
- Zeytinyağı unutkanlığı önler : Akdeniz ülkelerinde yaşayan ve yemeklerinde çoğunlukla zeytinyağı kullanan toplumların 65 yaş üzeri yetişkinlerinde hatırlama oranının diğer ülke yetişkinlerine göre çok daha fazla olduğu saptanmıştır.

Naturel Life Channel Doğa, Çevre, Ekoloji, Gıda , canlı yaşamı

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Naturel Life Channel Doğa, Çevre, Ekoloji, Gıda , canlı yaşamı,Sağlıklı Yaşam, doğal, bitkisel,şifa,sağlık,hayvanlar,bitkiler